نقد و آسیب‌شناسی متاریدینگ در سالن همایش مدرسه علمیه معصومیه(قم)

پس از دعوت‌های مکرّر از حسن فرهانی (برگزارکننده جلساتی با عنوان متاریدینگ) برای حضور در جلسه مناظره و نقد متاریدینگ و امتناع ایشان از حضور در جلسات گفتگو و شنیدن نظرات منتقدان، بسیج مدرسه علمیه معصومیه (قم) جلسه‌ای را با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر دلیر‌نقَده‌ای (استاد درس خارج و استاد عالی رتبه‌ی فلسفه و عرفان اسلامی و پژوهشگر عرفان‌های شرقی) و نیز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مظاهری‌سیف (بنیان‌گذار موسسه بهداشت معنوی، رئیس انجمن فرهنگی معنویت نوین و پژوهشگر و مدرس اخلاق و عرفان و نویسنده بیش از ده کتاب در موضوعات عرفانی و اجتماعی) برگزار کرد.
در این جلسه پس از سخنان سخنرانان اصلی، موافقین و مخالفین متاریدینگ به بیان نظرات خود پرداختند. البته موافقان متاریدینگ در اثنای سخنرانی‌های کارشناسان فریاد می‌کشیدند و نظم جلسه را بر هم می‌زدند.
متاریدینگ و التقاط معنویت:
حجت‌الاسلام دلیل‌نقَده‌ای بر حفظ مرز واژگان علوم تأکید کردند و آنارشیسم واژه‌ها و اصطلاحات در عرصه عرفان را التقاط دانسته و بیان کردند:
اصطلاح حکومت در اصول فقه یک مفهوم و در علوم سیاسی معنایی دیگری دارد. ولایت مطلقه در سیاست، دیکتاتوری موسولینی را تداعی می‌کند اما در عرفان عالی‌ترین مفهوم را دارد. صحیح نیست چاکرای آجنا و اصطلاح چشم سوم را که در مکاتب غیر اسلامی بارِ معنایی خاص خود را دارد با چشم باطنی، برزخی و ملکوتی که در عرفان اسلامی مطرح است یک چیز دانست هر کس چنین ادعایی کند پذیرفته نیست زیرا هرج و مرج در واژگان و اصطلاحات پیش می‌آید و این مصداق بارز التقاط است.
دکتر دلیر با اشاره به برخی از جزوات توزیع و ارائه شده در دوره متاریدینگ در دانشگاه قرآن و حدیث گفت: این جزوات از طرف هرکس که ارائه شده باشد، پُر از التقاط است و آنارشیسم واژه‌ها و معانی در آن موج می‌زند.
حجت‌الاسلام مظاهری سیف نیز تصریح کردند: دو اشکال اصلی در متاریدنگ وجود دارد. نخست اینکه یک ایده تجربی ابتدا باید به صورت فرضیه‌ای با مفاهیم روشن تعریف شود. سپس بر اساس متُد علمی یک گروه آزمون و یک گروه شاهد شخص گردد. اعضای این دو گروه باید از نظر توان دید، مطالعه، یادگیری و ضریب هوش همسان باشند و تفاوت زیادی نداشته باشند. سپس به گروه آزمون در شرایط کنترل شده روش‌های متاریدینگ را آموزش دیده و انجام دهند. گروه شاهد نیز باید روش‌های رایج تندخوانی و تقویت حافظه را اجرا کنند. پس از مدت محتمل برای گرفتن نتیجه اگر تفاوت معنی‌داری بین این دو گروه بود که نشان می‌داد متاریدینگ قابل اجرا و مفید است. در همه این مراحل لازم است که آزمایش‌ها زیر نظر گروه یا مرکزی علمی معتبر انجام شود و نتایج در قالب مقالات علمی تدوین و ارائه گردد. آن‌گاه متاریدینگ اعتبار خواهد داشت و برای آموزش عمومی مناسب است.
بنیان‌گذار موسسه بهداشت معنوی گفتند: نکته دیگر این که در حال حاضر متاریدینگ نه تنها به لحاظ علمی اعتباری ندارد، بلکه به فرصتی برای ترویج آموزه‌های عرفان‌های کاذب تبدیل شده است. عرفان‌های کاذب با شعارها و عناوین مختلف در جامعه مطرح می‌شوند و هیچ گاه نمی‌گویند ما مروّج عرفان کاذب هستیم، بیایید شما را منحرف کنیم! بلکه معمولاً تحت عناوین دیگر فعالیت می‌کنند.
عرفان‌های کاذب علیرغم تنوع، تکثر و پراکندگی جغرافیایی و فرهنگی، معمولاً اصول مشترکی دارند. از جمله این‌که انسان ها باید به نیروی خدایی درون دست یابند، این نیروها با باز شدن چاکراها به ویژه چاکرای ششم امکان پذیر است. این چاکرا انسان را در ارتباط با خدایان قرار می‌دهد و او را به سطح آنها می‌رساند. انسان با این نیرو می‌تواند بدون نیاز به دین و خدا، عصر جدیدی را سرشار از صلح و آرامش در زمین برای خود بسازد.
رئیس انجمن معنویت نوین در پاسخ به سوالی گفتند: مبنای متاریدینگ بازشدن چاکرای ششم یا چاکرای آجناست که توان مطالعه و حفظ از طریق آن به صورت معجزه‌آسایی که گفته می‌شود دوهزار برابر افزایش می یابد. تأکید بر عصر جدید، معنویت بدون خدا و… در جزوات متاریدینگ آمده است.
بسیاری از تمرینات دوره‌های متاریدینگ در راستای عمل به تکنیک‌های فعال کردن چاکرای آجنا و چشم سوم است! البته برخی از تکنیک‌های رایج تندخوانی که ۲۰ سال است در کشور رواج دارد نیز در کلاس‌ها انجام می شود. ولی از جلسه پنجم به بعد مباحث انحرافی به طور جدی و روشن آغاز می‌شود.
مظاهری سیف در پاسخ به کسی که در بین سخنانش، فریاد زد و پرسید مگر همه جزوات را دیده‌اید، پاسخ داد: کیس مطالعاتی من دوره دانشگاه قرآن و حدیث بوده و تمام جزوات آن را دیده‌ام.
رئیس انجمن معنویت نوین در پایان جلسه و پس از پاسخ به پرسش‌های مطرح شده، گفت: ما از آقای فرهانی خواهش می‌کنیم و استدعا داریم، به جای این‌که اهانت کنند، تهدید کنند و شکایت کنند، بزرگواری کنند و بیایند تا در یک گفتگوی معقول مطالب بررسی شود.
فایل صوتی و تصویری نقد و بررسی متاریدینگ (فرا خواندن) به زودی روی سایت «آسیب‌شناسی متاریدینگ» قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *