خشم و فریاد، پاسخ حسن فراهانی به نقدهای علمی

بنابر هماهنگي هاي انجام شده، صبح امروز (چهارشنبه، ۳۰/۰۴/۱۳۹۵) ساعت ۹ صبح، در سالن آمفي تئاتر سراي محله بوستان الغدير
تهران، حميدرضا مظاهري سيف و حسن فراهاني به مناظره پرداختند.
موضوع اين مناظره اشکالات متعدد علمي و عملي مربوط به “متاريدينگ” بود.
در اين جلسه مظاهري سيف به تبيين محدوديت آناتوميک چشم و توان بينايي براي ادعاي متاريدينگ پرداخت. او با اشاره به مدل هاي دوبخشي و چهاربخشي تقسيم مغز توضيح داد که هيچ نظريه اي براي ارتباط اين مدل هاي کارکرد مغز و مدعيات متاريدينگ وجود ندارد.
در اين مناظره حسن فراهاني که در ابتدا سخن گفت، با عبارات نامناسبي منتقدان را تهمت زننده توصيف کرد و به طرح پرسش هايي نظير اينکه چرا به ما مي گوييد فرقه و جن گير پرداخت. و از پاسخ به نقدهاي مظاهري سيف خودداري کرد.
مظاهري سيف با بيان تعريف فرقه بر اساس نظريات مارگارت سينگر، در کتاب فرقه ها در ميان ما، گفت: برخي از شاخص هاي فعاليت فرقه اي در فعاليت هاي فراهاني تحت عنوان متاريدينگ وجود دارد.
او همچنين در باره ادعاي جن گيري گفت برخي از تمرينات چشمي شما بر اساس کتاب السر المستتر اثر شيخ بهايي براي مشاهده و احضار ارواح است، که منظور از ارواح در اين متن ارواح ارضي است که مفهومي براي اشاره به جن هاست.
در پايان فراهاني با خشم و فرياد شروع به اهانت کرد و از تعابيري نظير شارلاتانيسم، تهمت و افتراء، من در جبهه بوده ام، قرآن در سينه من است، من مسائلي را به دوستان نشان داده ام و آنها ديده اند که چطور يک دفتر را پر کرده ام، جلسه را به تشنج کشيد.
نکته مهم در اين جلسه مجري برنامه بود که از مريدان و حاميان فراهاني بود و در لابه لاي بحث به دفاع از فراهاني سخن مي گفت و اهانت هاي فراهاني به مظاهري سيف و موسسه بهداشت معنوي را تکرار مي کرد.
فراهاني در بخشي از سخنانش به دفاع از معنويت بدون خدا پرداخت و تأکيد کرد غير از معنويت ديني ، معنويتي بدون خدا که با تأثيرات نورولوژيستي ميتواند سلامتي و بهتر بودن را ايجاد کند، وجود دارد. اين موضوع از نظر علمي هم ثابت شده است.
اين مطلب که با اعتراض برخي از حضار مواجهه شد، اين پاسخ را از مظاهري سيف دريافت کرد که اکنون در برابر تفکر انقلاب اسلامي که معنويت الهي و ديني را مطرح کرده است، نوعي معنويت بدون خدا و منهاي دين که بر اساس شاخص هاي مادي سنجيده مي شود، ارائه شده که در تقابل با معنويت ديني است. اين دقيقا وجه مشترک همه شبه جنبش هاي معنوي يا عرفان هاي کاذب است که در جهان از سوي قدرت هاي مادي ترويج مي شود. و متأسفانه جناب فراهاني هم چنين معنويتي را مي پذيرند.
در اين جلسه مظاهري سيف با نشان دادن حسن نيت و همدلي از فراهاني خواست تا ماه آينده با صرف نظر از روش هاي علمي و آزمودن متاريدينگ روي افراد، در شرايط کنترل شده علمي، همان افرادي که شما فيلم آن ها را در سايت و کانال رسمي آپارات معرفي کرديد و گلچين شاگردهاي شما هستند، مجددا مصاحبه شوند. اگر نود درصد بلکه هشتاد درصد آنها هنوز نظرات قبلي خود را تکرار کنند، متاريدينگ را خواهم پذيرفت.
مظاهري سيف تأکيد کرد که متاريدينگ هيچ مبناي علمي ندارد و در عمل هم حتي يک مورد موفق متناسب با ادعاهاي اعلام شده وجود نداشته است. و مدعي متاريدينگ به جاي پاسخ به اشکالات علمي به حاشيه روي و اهانت پرداخته است.
مظاهري سيف تأکيد کرد که اجازه نمي دهيم کسي به نام قرآن و سوء استفاده از گرايش هاي مذهبي و پاک جوانان مؤمن، ادعاهاي واهي و افکار انحرافي را رواج دهد و جوانان را از قرآن و دين گريزان و سرخورده کند.
اين جلسه در حدود چهار ساعت به طول انجاميد و در ساعت سيزده و پانزده دقيقه به پايان رسيد.
?? در ويدئوي زير قسمتي از بخش پاياني اين مناظره را مي بينيد که در آن حسن فراهاني (مدعي بنيانگذاري متاريدينگ) با عصبانيت تمام، منتقدان خود را مورد حمله قرار مي دهد. واکنش هاي پرخاشگرانه وي به حدي بود که مجري برنامه، که خود از مريدان فراهاني بود، نسبت به رفتار پرتنش وي اعتراض نمود.??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *