مردم موش آزمایشگاهی مدعیان دروغین

در سال هاي اخير طرحي با عنوان متاريدينگ (فراخواندن) مطرح شده که در حال آموزش و برگزاري دوره هاي متعدد در بين طلاب و دانشجويان و اقشار مختلف جامعه است.
اين روش توسط فردي به نام «حسن فراهاني» اجرا مي شود.
وي مدعي است اين روش، شيوه جديدي در روانشناسي آموزشي و ذهن شناسي و مهارتي براي پرورش ذهن و بالا بردن قدرت يادگيري و افزايش سرعت مطالعه است، بطوريکه فرد مي تواند با تمرينات پيشنهادي اين شيوه، يک کتاب ۳۰۰ صفحه اي را در ۲۰ الي ۴۰ دقيقه با فهم کامل محتوا مطالعه کند، حتي اگرکتابي فلسفي، فني، مهندسي … باشد.
بر اساس ادعاي فراهاني دوره متاريدينگ بخشي از دوره جامع علامه پروري است که از دوره جنيني آغاز مي شود.
در دوره علامه پروري که پانزده سال به طول مي انجامد ادعا مي شود فرد ميتواند تا اجتهاد در علوم حوزوي و دکترا در پنج تا شش رشته و کسب دانش بيش از ۱۴ رشته مختلف تا سطح دکترا و فراگيري زبان انگليسي و عربي و فرانسوي و اسپانيايي،توان يادگيري خود را بالا ببرد.
آقاي فراهاني با وجود برخورداري از تحصيلات دانشگاهي تا درجه دکترا و تدريس در دانشگاه و اطلاع از روش اثبات يک نظريه علمي، مدعي روشي است که بدون بررسي و تاييد مراکز علمي و متخصصان روانشناسي آموزشي و ذهن شناسي و بدون طي مراحل ثبت نظريه که نياز به تاييديه هاي علمي و تخصصي دارد، اين روش را به طور عمومي روي افراد و اقشار مختلف جامعه اجرا مي کند.
متاسفانه در طي بيش از دو سال فعاليت ايشان، علاوه بر نداشتن نتايج مثبت مورد ادعا، آسيب هاي ذهني و رواني در اثر به کارگيري تمرينات اين روش به افراد مختلف وارد شده که منجر به مراجعه و شکايت به متخصصان و کارشناسان شده است.
جالب اينجاست که ايشان صرفا به نتايج و نمونه هايي اشاره مي کنند که با استفاده از اين روش سرعت مطالعه شان بالا رفته ( البته تاکنون حافظ قرآن در طي يک تا چهار ماه نداشته اند )، اما آسيب هاي وارده به افراد را نمي پذيرند.
وي مدعي است وجود چندين نمونه موفق در اين روش براي تاييد آن کافي است، حال آنکه تاييد و نتيجه دهي يک نظريه بايد به روش علمي و آکادميک اثبات شود، نه فقط تجربي.
سوال مهمي که براي منتقدين ايشان مطرح است اين است اين که چرا نظريه اي که به روش علمي اثبات نشده به طور عمومي بر روي افراد در حال اجراست
چرا آسيب هاي وارده مورد پذيرش ايشان نيست؟
چرا قبل از اجراي اين روش به طور عمومي آسيب ها و عوارض بررسي نشده و براي جلوگيري و کنترل آن پيشگيري صورت نگرفته است؟
دقيقا همان شيوه اي که فرقه هايي مثل عرفان حلقه در پيش گرفتند و فرادرماني را بدون تاييد علمي و تخصصي بطور عمومي آموزش مي دهند و بر روي مردم اجرا مي کنند که آسيب هاي روحي، رواني، جسمي و… فراواني به مردم وارد کردند.
نکته ديگر که اين روش را زير سوال مي برد شباهت بعضي مباحث و تمرين هاي متاريدينگ با بعضي فرقه ها و تفکرات انحرافي است که باز جاي اين سوال را باقي مي گذارد که چرا دکتر فراهاني با وجود ادعاي تسلط بر مباحث عرفان هاي کاذب و جريانات انحرافي از همان روش ها و تکنيک هاي فرقه اي بهره مي برد؟ آيا مطمئن هستند اين نوع شيوه ها آسيبي در پي ندارد؟
ايشان ادعا مي کند مراحل متاريدينگ هنوز به طور کامل اجرا و آموزش داده نشده است و بايد مدتها بگذرد تا اين شيوه به طور کامل اجرا شود و نتيجه و بازدهي آن مشخص شود. جاي تعجب است روشي که به طور علمي بررسي و تاييد نشده بايد مدت ها بر روي مردم اجرا شود تا نتايج آن اشکار شود.
آيا مردم موش آزمايشگاهي مدعياني چون ايشان هستند و براي اهداف شخصي اين افراد بايد سلامت روحي و جسمي آنان به بازي گرفته شود؟
مهم ترين اشکال اين شيوه تاييد نشدن علمي و عدم اطمينان از نتيجه مثبت آن و وارد آمدن آسيب به افراد است که هيچ پاسخي ازايشان و همکارانشان دريافت نکرديم.
باز هم تکرار مي کنيم آقاي فراهاني: مردم موش آزمايشگاهي شما نيستند.

نويسنده: سرکار خانم ميرزائيان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *