اهم اشکالات و نقدهای ادعای متاریدینگ

تبیین ساده متاریدینگ
در متاریدینگ ادعا می‏شود که با فعال شدن نيمکره راست مغز، دقت و تمرکز و حافظه به شکل عجيب و باورنکردني ارتقا مي‏يابد؛ به طوري که حافظه حدود دو هزاردر صد رشد پیدا می‏کند و شيوه مطالعه و خواندن نيز کاملا دگرگون مي‏شود و تندخواني به تصوير برداري لحظه‏اي و فوتوني صفحه‏اي تبديل مي‏شود.
در اين دوره يک صفحه بيست سطري از يک کتاب وزيري بين ۴ تا ۸ ثانيه همراه با ياد گيري خوانده مي‏شود ، و حفظ قرآن در یک ماه امکان پذیر می‏شود. البته در مرحله تمرینات عملی متاریدینگ، بیشتر بر توانمندسازی چشم، و گاهی نیز، هم سو با عرفان‏های کاذب، تمریناتی که برای گشودن چشم سوم یا چاکرای آجنا مؤثر است، آموزش داده می‏شود.
بر اساس مبانی متاریدینگ، نظیر فعال سازی نیمکره راست مغز، دوره‏های دیگری نظیر علامه پروری طراحی شده است. ادعا می‏شود در این دوره که زمانش پانزده سال است مخاطبین علاوه بر اجتهاد کامل حوزوی، مدرک دکترا در پنج تا شش رشته را اخذ خواهند کرد؛ همچنین دانش بیش از ۱۴ رشته مختلف را نیز تا سطح دکتری کسب خواهند نمود. همچنین مخاطبین در طول دوره به چهار زبان انگلیسی، عربی، فرانسوی و اسپانیایی کاملا مسلط می شوند و حافظ کل قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و جامع الاحادیث خواهند شد. مخاطبین با هر سطح تحصیلاتی که باشند در سال اول ، موفق به اخذ مدرک لیسانس (کارشناسی) از وزارت علوم خواهند شد و در سال دوم وارد دوره کارشناسی ارشد می شوند.
امّا اشکالات:
فرضیه روشنی برای این ادعا مطرح نشده است. از لابه لای سخنانی که در تدریس متاریدینگ و دوره‏های مرتبط با آن گفته می‏شود سه ادعای متفاوت می‏توان مشاهده کرد، که هر سه باطل است.
شماره یک:
ادعای اول در متاریدینگ بدین صورت مطرح می¬شود که، افزایش سرعت مطالعه و فراگیری علوم، به تقویت چشم وابسته است؛ به طوری که با تقویت چشم می‏توان سرعت مطالعه و فراگیری را افزایش داد.
اشکال بزرگ این ادعا محدودیت طبیعی بینایی در انسان است. چشم انسان یک عدسی و این عدسی یک کانون دارد و این کانون بر یک منطقه محدود به نام فوویا در پشت شبکیه منطبق است. فوویا یک و نیم میلیمتر قطر دارد و هر پرتوی که خارج از منطقه فوویا منعکس شود، به درستی قابل دیدن نیست.
چشم دو کارکرد دارد: تمرکز و تعقیب (ساکاد )؛ مطالعه به کارکرد ساکاد مربوط است. تحقیقات علمی نشان می‏دهد که دامنه پوشش دید بر اساس ظرفیت فوویا بین چهار تا یازده حرف به هم چسبیده در ۷۴/۰ ثانیه است. یعنی در خوش بینانه ترین حالت در هر دقیقه حدود ۶۰۰ حرف در ظرفیت بینایی ما می‏گنجد.
تمرینات چشمی آزموده و استاندار شده که در نرم افزار Speed Reading 7 ارائه شده، حداکثر سرعت مطالعه را ۴۷۱/۳ برابر افزایش می‏دهد. سرعت بیش از این با کاهش درک مطلب همراه است. به طوری که حاصل ضرب سرعت در درک مطلب، تقریبا در مقدار ثابتی باقی می‏ماند و بازدهی ندارد.
در کتاب «دلایل بالا و پایین بودن سرعت مطالعه » (رونالد کاروِر ؛ ۲۰۰۰) و «حرکات چشم و فرآیند اطلاعات در طی مطالعه» (کِیث راینر ؛ ۲۰۰۴) نشان داده شده است، که سرعت مطالعه انسان به همراه درک کامل مطلب یک توانایی با قابلیت بهبودیابی نیست. بنابراین با افزایش سرعت مطالعه انسان به ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه، میزان درک مطلب تا ۳۰ درصد کاهش می¬یابد. زیرا افزایش سرعت مطالعه با ترک بیان ذهنی (Sub vocalization) همراه است که سبب کاهش درک متن می¬شود.
اشکال دوم:
در مورد توانمند سازی مغزی در متاریدینگ و دوره‏های مربوطه معمولا از مدل دو بخشی راجر اسپری، یا مدل چهار بخشی نِد هرمان برای توضیح کارکرد مغز استفاده شده است، اما هیچ توضیح علمی که ارتباط این بخش‏ها را با تندخوانی بیان کند وجود ندارد. فعال سازی نیمکره راست در افزایش خلاقیت و جنبه های هنری و شهودی شخصیت افراد مؤثر است و ارتباط اثبات شده‏ای با سرعت مطالعه و یادگیری از این طریق ندارد. یادگیری از طریق مطالعه و حفظ، بیشتر با نیمکره چپ و کارکرد منطق خطی و جزئ نگر مربوط است.
اشکال سوم:
در مورد چشم سوم که تمرینات شمع و لامپ و مالش چشم و تصاویر هیپنوز آن را فعال می‏سازد، ارتباط اثبات شده‏ای با سرعت مطالعه و یادگیری وجود ندارد. این تمرینات در عرفان‏های کاذب که ریشه‏های شرقی دارد، آموزش داده می‏شود. دقیقا برخی تمرینات متاریدینگ همچون نگاه به شمع و نقطه سیاه در عرفان های کاذب با عنوان تمرینات تِتراکا برای بازکردن چاکرای آجنا (چشم سوم) توصیه می شود.
در عرفان های کاذب ادعا می کنند که این تمرینات موجب دست یابی به قدرت‏های ماورائی نظیر ذهن خوانی و اطلاع از امور نهان می‏شود. بنابر مدارک موجود، حسن فراهانی نیز ادعاهایی مبنی بر داشتن قدرت‏های فوق طبیعی نظیر اطلاع از امور نهان داشته است.
یکی از کاربردهایی که برای این تمرینات در کتب علوم غریبه و برخی فرقه های انحرافی ذکر می شود، تاثیر این تمرینات در جهت برقراری ارتباط با شیاطین جنّی می باشد. بنابر ادبیات رایج در برخی از این کتب، همچون سرّالمستتر، از جنّیان با عنوان ارواح ارضی یاد می شود. خیره شدن طولانی مدت و مکرر به شمع امکان مشاهده هُرم اطراف شعله را فراهم می‏سازد و به تدریج امکان دیدن موجوداتی که از هُرم آتش و به تعبیر قرآن مِن مارِجٍ مِن نار ، آفریده شده‏اند را فراهم می سازد و انسان را نسبت به حضور و آزار آنها حساس و اثرپذیر می‏سازد.
اشکال پایانی:
حسن فراهانی مبدع متاریدینگ و علامه پروری، بارها در صحبت¬هایش ادعا نموده که این روش ها را از آیات و روایات اهل بیت (ع) استخراج نموده است. وی با بیانی مبهم و کلی آیات و روایاتی را بیان می کند که بسیار بی ربط با نتایجی است که گرفته می‏شود. این عملِ وی، که بدون به کار گیری روش علمی و با تفسیر به رأی نسبت به قرآن و روایات، بیان می شود، انحرافی در فهم دین است.
آسیب دیدگان متاریدینگ
ما در حال حاضر با گروهی از آسیب دیدگان متاریدینگ روبرو هستیم که نشانگان و عوارض خاصی را گزارش می‏کنند. نظیر سردردهای مزمن، کم خوابی یا بی‏خوابی، کابوس دیدن. احساس همهمه در سر، احساس حضور موجوداتی ناشناخته در هنگام تنهایی، احساس انرژی زیاد و گاهی افسردگی شدید که در بحث آسیب شناسی روانی اختلالات دوقطبی نامیده شده است، حالت تهوع، بی‏اشتهایی و … که ما این را سندروم متاریدینگ نام گذاری کردیم؛ و باید نوع ارتباط تمرینات متاریدینگ با این نشانگان مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد.
این تمرین‏ها بدون اینکه در شرایط کنترل شده، علمی و زیر نظر متخصصان آزموده شود، عمومی شده و این اقدامی غیر علمی و غیر انسانی است. لازم است که در یک شرایط علمی و با حضور گروهی از متخصصان فیزیولوژی، روانشناسی یادگیری، فراروانشناسی و دین شناس این تئوری‏ها دفاع شود و در صورت تأیید به آزمون گذاشته شود.
در پایان نیز این نکته قابل ذکر است که: استفاده مالی از روشی که هنوز اثبات و ثبت نشده است، نوعی سوء استفاده و کلاهبرداری محسوب می‏شود.

یک دیدگاه در “اهم اشکالات و نقدهای ادعای متاریدینگ

 1. سلام. من از شاگردان فراهانی هستم. خیلی باورش داشتم. بهش اعتماد داشتم. ولی تو دوره مجازی که از اواسط سال ۹۵ شروع کرد خیلی کلاهبرداری کرد
  گفت بسته شگفت انگیزتون رو که ۱۵۰ هزار هست به علامه پروری که یه میلیون هست تغییر بدید باهاتون ۴۰۰ تومن حساب میکنم ینی فقط ۲۵۰ دیگه بدید حله
  خلاصه کنم برا ثبت نام و این جور مسائل زود و خوب جواب میداد
  ولی حالا اصلا جواب نمیده همه شماره هایی که رو سایت گذاشته خاموشن مهارتکده هم که برا ایشونه هیچ آدرسی نداره
  ایشون اصلا علامه پروری ارائه نداده!
  همون بسته شگفت انگیزه که تازه نصف محتواشم کم کرد!
  کاش به همین جا ختم میشد حتی یه شب خانمش از اکانت ایشون پیام داد که ریه استاد باید عمل بشه و هزینه بالایی داره باید خرد خرد پول جمع کنیم بعد ۸ ماه برمیگردونیم ۸ ماه گذشت پول رو که پس نداد هیچ حتی دیگه جوابم نمیده و خاموش هست
  اگه میتونید کاری کنید به پولم برسم
  خیلی شیاد بود

  خواهش میکنم اگه حتی کوچکترین کاری ازتون برمیاد برام انجام بدید
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *