پرسشهای فراهانی و پاسخ های موسسه بهداشت معنوی

به تازگی (دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵) سوالاتی در یک کانال تلگرامی تحت عنوان باشگاه طرفداران متاریدینگ منتشر شده است،[۱] که از متن برخی سوالات برمی‏ آید جناب آقای فراهانی خودشان سوالات را تنظیم کرده‏ اند.

با توجه به اینکه مخاطب این پرسش‏ها موسسه بهداشت معنوی بود. یکی از دانش پژوهان موسسه زیر نظر استاد مظاهری به این پرسشها پاسخ داده اند.

۱- این مهارت مهارت متاریدینگ تکنیک است یا نظریه!؟

پاسخ: این سوال نشان می‏دهد که هنوز مدعیان متاریدینگ و هواداران آن نمی‏دانند، چه می‏گویند. اما آنچه منتقدان می‏گویند این است که نظریات علمی بر خلاف ادعای شماست. حتی اگر بگویید ما صرفاً یک مهارت را آموزش می‏دهیم نباید با نظریات علمی دربارۀ ساختار آناتومیک چشم و کارکرد مغز تعارض داشته باشد.

۲- این آسیب دیدگان  فرضی و تخیلی شما کجا هستند مشخصات کاملشان ومستندات خود را ارائه کنید چون ما هیچ اسیب دیده ای در هیچ شهری نداشته ایم و این نکته شما افترای محض است و بیشتر به طنز شبیه است مدعایتان و هیچ هدفی جز تخریب و ترور شخصیت و حیثیت در پی ندارد؟

پاسخ: آسیب دیدگان متاریدینگ که به ما مراجعه کرده ‏اند بسیار زیاد اند و تعدادی از آنها همان کسانی هستند که فیلم‏شان را به عنوان نمونه‏ های موفق روی سایت‏تان قرار داده‏ اید. به همین خاطر در جلسه مناظره استاد مظاهری گفتند اگر هنوز نود و بلکه هشتاد درصد از افراد نمونه و برگزیدۀ شما ادعاهای شما را تأیید کنند، صحت متاریدینگ را قبول می‏کنیم. بسیاری از آنها می‏گویند حتی پرسش‏هایی که در جلسات اختتامیه و به قول شما جلوه‏ گری انجام شده، با هماهنگی بوده است. اگر از محدودۀ نمونه ‏ها و برگزیده‏ هایی که خودتان انتخاب کرده‏ اید فراتر برویم، میزان آسیب دیده‏ ها چندین برابر بیشتر می‏شود.

۳- کدامیک از روش های تند خوانی و حفظ قران نه تنها در ایران بلکه در جهان تایید دانشگاهی یا علمی دارد به صورت مستند ارائه کنید!؟

پاسخ: در مورد روش‏های تندخوانی به کتاب «دلایل بالا و پایین بودن سرعت مطالعه» (رونالد کاروِر؛ ۲۰۰۰) و  «حرکات چشم و فرآیند اطلاعات در طی مطالعه» (کِیث راینر؛ ۲۰۰۴) مراجعه کنید.

اما سایر روش‏های حفظ قرآن ادعاهای واهی نظیر آنچه در متاریدینگ گفته می‏شود، مطرح نمی‏کنند. همه آنها نمونه‏ های واقعی را ارائه می نمایند و اجازه می دهند که دیگران هم آنها را بیازمایند، اما شما زیر نقاب «جلوه گری نمی‏کنیم» خود را پنهان کرده ‏اید و در شرایطی که خودتان می‏خواهید و به صورتی که خودتان می‏خواهید جلوه گری می کنید. همچنین سایر موسسات و روش‏های حفظ قرآن، قرآن را پوششی برای فعالیت‏های دیگر قرار نداده اند و در روابط با شاگردان‏شان حریم شرعی را رعایت می کنند.

۴-شما بدون تحقیق از کجا متوجه شدید که تحقیق درباره این روش صورت گرفته است یا صورت نگرفته است !؟

پاسخ: اگر تحقیق انجام شده بود مدعی پایه گذاری متاریدینگ به جای فحاشی و فریاد در چند سال گذشته و به خصوص در مناظرۀ اخیر، گزارشی از تحقیقاتش ارائه می‏داد و در همان دقایق اول، مناظره را تمام می‏کرد.

۵- تمارین متاریدینگ کدام است و شکل اجرایش چگونه است و در کدام فرقه امده است و نام فرقه کدام است و در کدام کتاب امده است دقیقا با ذکر سند و شماره صفح و مشخصات شناسنامه ایی کتاب ذکرکنید و از کلی گویی بپر هیزید

پاسخ: این کار با جزئیات و به طور نسبتاً مفصل پیش از این انجام شده و در کتابی که در جلسه مناظره به آقای فراهانی ارائه شد، آمده است. (کتاب حقیقت یوگا، اثر حمیدرضا مظاهری سیف) در این کتاب ۲۴ منبع و به طور دقیق با مبانی و نتایج و مراحل، مأخذ برخی از تمرینات آسیب‏ زای متاریدینگ توضیح داده شده و مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

۶- تنها تمرینی که در برخی نقاط جهان برای تمرکز استفاده می شود و… تمرکز بر شمع است که ان هم در متاریدینگ ده ثانیه است و در فرهنگ های دیگر ساعتها دیدن شمع است شما که خود را یک شبه منتقد متاریدینگ دانستید و بر اساس بافته تشویش اذهان عمومی کردید پاسخ دهید ده ثانیه نگاه کردن به یک شمع که تنها تمرینی هست که در متاریدینگ هست که بسیار کم شباهت دارد به تمارین تمرکزی دیگر جهان دارد چه اسیبی را متوجه انسان می کند که مرا با دلایل واهی افترا باران کرده اید؟

پاسخ: برنامه های تمرکزی بسیار متنوعی در جهان وجود دارد و فقط تمرکز بر شمع نیست. اما آثار سوء تمرینات متاریدینگ فقط به تمرین شمع محدود نمی‏شود و تمرینات دیگر را نیز شامل می‏شود. نظیر تمرین‏های چشم نوری و تمرینات برگرفته از مدل خود هیپنوتیزمی و… که بدون استاندارد سازی و آزمون علمی به فراگیران تحمیل می‏شود و اکنون شاهد آسیب‏های فراوانی حتی در نمونه‏ های برگزیده و گلچین شدۀ شما هستیم.

۷-بنده در کدام رسانه یا غیر رسانه اعلام کرده ام که تحقیق کامل انجام نشده است تنها چیزی که من گفته ام این است که به دلیل تمرین نکردن مخاطبین ما تا خرداد امسال متاریدینگ مقدماتی را زیر ده درصد اموزش می دادیم و از خرداد به بعد ۱۰۰ در صد مقدماتی ارائه میشود و بعد هم متای متوسطه؛! این نکته من با ایجاد شبهه شما چقدر قرابت دارد که فرموده ایدباید مدتها بگدرد تا اجرا شودو…..!؟

پاسخ: شما ادعا کرده‏ اید که هفده سال یا بیشتر است روی این روش‏ها تحقیق می‏کنید. ولی هنوز می‏گویید نیاز به زمان برای ارائه نتایج دارید. این گفتۀ شما چه معنایی دارد؟

منتقدان می‏گویند قبل از هرگونه جلوه گری یا جلوه گریزی و تحمیل این تمرینات به نوجوانان و جوانان بی‏گناه، اول مبانی علمی آن را توضیح دهید و بعد نمونه ‏های آماری را زیر نظر یک گروه علمی بررسی و ارائه بفرمایید و شما متقابلاً با فحاشی و فریاد پاسخ می‏دهید. انتظار نداشته باشید از برخورد شما نتیجه بگیریم که تحقیقات شما کامل بوده است.

۸- فرقه را تعریف کنید و مولفه های فرقه را نام ببرید و وجه اشتراک تمارین متاریدینگ به طور دقیق کدام تمرین با این فرقه ها کدام است و در کدام فرقه امده است ومنبع دقیق و شناسنامه کتاب مورد نظر کدام است

پاسخ: پاسخ این سوال در جلسه مناظره بیان شد، اگر آن را بازبینی کنید و بنابر وعده قبلی فیلم آن را منتشر نمایید (به طور کامل) پاسخ روشن خواهد شد. البته برای اطلاع بیشتر می‏توانید به کتاب «آسیب شناسی شبه جنبش‏های معنوی»، اثر استاد مظاهری سیف، فصل اول مراجعه کنید.

۹- افترای جن گیری و جن دیدن با تمارین متاریدینگ در دی وی دی چشمی نوری به چه صورت است و مطلب منسوب به شیخ بهایی در کتاب سرالمستتر توسط  موسسه بهداشت معنوی شروط و لوازمی دارد که به هیچ عنوان در دی وی دی چشمی نوری نیست و اصولا نه تنها شباهتی ندارند بلکه متضاد هستند حال چگونه این دوستان این نسبت ناروا را داده اند جای سوالات فراوان دارد

پاسخ: متأسفانه در جلسه مناظره هرچه استاد مظاهری خواستند تا کتاب السرالمستتر را باز کنید و ایشان توضیح مطلب را بگویند، شما گوش نکردید و فریاد زدید. در آن کتاب تمرینی برای احضار ارواح داده شده که به طور خلاصه این است: روی یک صفحه نقطه‏ ای قرار دهید و از فاصله نزدیک به آن نگاه کنید.

اما نکات این تمرین و ارتباطش با متاریدینگ:

یکم، روح مجرد است و با این چشم ظاهری دیده نمی‏شود و تمرینات چشمی هم در دیدن روح نقشی ندارند، کسی که با این گونه متون آشنا باشد می‏داند که منظور ارواح ارضی است که به «جنّ» اشاره دارد. آنها موجودات مادی هستند و دیدن‏شان ممکن است.

دوم، شما می گویید که شرایط این تمرین را مراعات نمی‏کنید. بسیار خوب درست می‏فرمایید اما از فراگیران متاریدینگ می‏خواهید که اصل این تمرین را انجام دهند.

سوم، مردم می‏خواهند بدانند که شما در کمتر از ده درصد تمرینات متاریدینگ چه چیزی به آنها آموزش می‏دهید و تصوری از صددرصد تمرینات شما داشته باشند.

چهارم، تمرینات مرتبط با «جنّ» و جن بازی در متاریدینگ به این مورد محدود نمی‏شود، بلکه تمرینات شمع نیز در این باره مؤثر است. خیره شدن طولانی مدت و مکرر به شمع موجب دیدن هُرم اطراف شعله می‏شود و به تدریج امکان دیدن موجوداتی را فراهم می سازد، که از هُرم آتش آفریده شده‏اند. «وَخَلَقَالْجَانَّ مِن مَّارِجٍ مِّن نَّارٍ» (الرحمن:۱۵) و انسان را نسبت به حضور و آزار آنها حساس و اثرپذیر می‏سازد.

۱۰ – با چه انگیزه ایی جز تخریب مطلبی را که به روشنی در جلسه مناظره بیان کردند را تحریف کردید و روی سایت ها قرار دادید؟

پاسخ: خبری که توسط فراهانی از جلسه مناظره منتشر شده، تحریف است. این موضوع با انتشار فیلم کامل جلسه برای همه مشخص خواهد شد.

۱۱- اشکال دوستان موسسه بهداشت معنوی در این است که تحقیق فلان فرد امریکایی در سال ۲۰۰۰ را که در باره چشم  بر مبنای نیمکره چپ ارائه شده است را با خواندن در متاریدینگ که بر مبنای نیمکره راست می باشد را نتوانستند تشخیص دهند که این دو مدل خواندن کاملا تفاوت مبنایی دارند! حقیقتا منظورشان از این تحریفات بدون اگاهی در حوزه های تخصصی و اظهار نطر کردن ها غیر عالمانه چیست؟

پاسخ: اول اینکه شما تمرینات چشمی را در برنامه متاریدینگ قرار داده ‏اید و باید بدانید بنابر تحقیقات علمی عدسی، شبکیه و ساختار چشم انسان قابلیت محدودی برای مشاهده دارد، همان محدودیت‏هایی که در مناظره برای شما توضیح داده شد.

دوم اینکه در مورد استناد شما به نظریه «راجر اسپری» و «نِد هِرمان» دربارۀ کارکردهای متفاوت بخش‏های مغز، نقدی در مناظره بیان شد که توجه نفرمودید. خلاصۀ نقد اینکه تفاوت کارکرد نیم کره راست و چپ مغز و تأکید برفعال سازی نیم کره راست، هیچ تأثیر اثبات شده‏ ای بر افزایش مؤثر سرعت مطالعه ندارد. اگر سند علمی در این باره دارید ارائه بفرمایید.

۱۲.شما متاریدینگ را متهم به فرقه کرده اید و عرفان کاذب؛ مبانی معرفتی را که با آنها متاریدینگ را متهم به فرقه و عرفان کاذب کردید چیست؟ مشخصا مستند و مستدل با ذکر منابع و روشن و صریح  بیان کنید.

پاسخ: سوال بسیار خوبی است اگر با استنادات روشن و صریح و ذکر منابع می‏خواهید کمی طولانی خواهد شد. ولی این کار قبلا انجام شده و می‏توانید به کتاب «آسیب شناسی شبه جنبش‏های معنوی»، «نگاهی متفاوت به قانون جذب»، «حقیقت یوگا» و «جریان شناسی انتقادی عرفان‏های نوظهور» از آثار استاد مظاهری مراجعه کنید.

۱۳. وقتی در جلسه مناظره دکتر فراهانی و جناب اقای مظاهری که فیلمش بزودی منتشر میشود آقای مظاهری تفاوت ولفگانگ پاولی برنده جایزه نوبل فیزیک رابا پائلو کوئیلو را تشخیص نمیدهد چگونه به خود اجازه میدهد اظهار نظر کند در حوزه های تخصصی و در کمال تعجب بگوید من پاولی را تدریس کرده ام!!!!

پاسخ: استاد مظاهری در جلسه مناظره گفتند که نظریه پاولی را تدریس کرده‏ اند. ایشان در سرفصلی تحت عنوان مبانی فیزیکی شبه جنبش‏های معنوی، نظریات کوآنتوم و نسبیت را به اندازه‏ ای که در تحلیل مبانی عرفان‏های کاذب کاربرد دارد به زبان خیلی ساده بیان می‏کنند. جزوۀ ایشان با مقدمه‏ ای از فیزیک نیوتون آغاز می‏شود و با اشاره به آزمایش یانگ درباره فتون‏های نور ادامه پیدا می‏کند، تا به تئوری پلانک و سایر نظریه پردازان فیزیک کوانتوم در قرن بیستم می‏رسد. در این بین اصل طرد پائولی مبحثی است که مورد توجه ایشان است.

این اصل با تبیین نامتقارن بودن مختصات ریاضی فرمیون‏ های مشابه، مورد سوءاستفادۀ زیادی در عرفان ‏های کاذب شده است. به ویژه جریان‏هایی که ادعاهای خود را به نیروهای امواج و ارتعاشات مربوط می‏کنند، نظیر روش نابغه پروری.

۱۴- با چه انگیزه ای دکتر فراهانی را به تفسیر به رای کردن ایات و روایات و….اتهام زدید و گفتید که ایشان گفته اند که اغلب تمارین ملهم از ایات و روایات است ایشان خیلی صریح هر جا نمونه ای تاریخی ودینی برای تمارین متا باشد با منبعش ذکر می کند ؛ ایا هدف دیگری جز تخریب دکتر فراهانی داشته اید!!!؟؟

پاسخ: نمونه‏ هایی که ایشان مطرح کرده‏ اند، مثل صحبت کردن حضرت خدیجه با حضرت فاطمه (سلام الله علیهما) در دوران جنینی، هیچ ارتباطی به ادعاهای ایشان در رابطه با نابغه پروری ندارد. تأثیر حالات مادر و احساساتش بر جنین و ارتباط میان این دو اثبات شده و واضح است، اما اینکه این ارتباط می‏تواند آثار مورد ادعای فراهانی را به دنبال بیاورد، تأویل ناموجه و تفسیر به رأی است. سایر مواردی که ایشان برای متاریدینگ و سایر ادعاهایشان به آیات و روایات استناد کرده‏ اند، همین مشکل را دارد و این یکی از روش‏های رایج در عرفان‏های کاذب برای جلب اعتماد مخاطب است.

۱۵-جناب اقای مظاهری بارها در جلسه مدرسه معصومیه و مدرسه مدینه العلم قم و…. که فیلمهایش موجود است دکتر فراهانی را متهم کرده است که تمارین متاریدینگ در اثار دونالد والش و توئیچل و پائلو کویلیو و… هست کدام تمرین  و در کدام کتاب و کدام صفحه و مشخصات کامل کتاب را بگویید تا دروغ بودن این اتهام نیز بر مردم اشکار شود.

پاسخ: این که شما پی گیر منبع و صفحه به طور دقیق هستید، بسیار خوب و قابل تقدیر است. اما مطالعه منابع دقیق کمی زحمت دارد که امیدوارم این زحمت را بپذیرید و به آثار موسسه بهداشت معنوی با عنوان «نگاهی متفاوت به افکار نیل دونالد والش»، «نگاهی متفاوت به اکنکار» و «نگاهی متفاوت به پائولو کوئلیو» مراجعه نمایید.

[۱] . لینک سوالات در کانال طرفداران متاریدینگ: https://telegram.me/metareading1/16

 

پ.ن: آقای فراهانی چنانچه بازهم سوالاتی دارید، کارشناسان موسسه بهداشت معنوی آماده پاسخگویی به شما هستند.

 

جهت دانلود پی دی اف پرسش و پاسخ کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *